Ortak Girişim

ORTAK GİRİŞİM

Günümüz dünyasında gerekli cesareti gösterip işini kuran insanlardan birisiniz. İş kurduktan sonra geliştirmek, devamlılığını sağlamak, yeniliklere açık olmak, karlılık, rekabete uyum sağlamak gibi pek çok faktörün göz önünde bulundurmanız kaçınılmazdır. Bazen firmanız için yeni bir alan, yeni bir pazar, yeni bir ürün büyük sıçramalara neden olabilir.

Hızla değişen bir dünyanın içindeyiz. Her gün farklı ürünler farklı coğrafyalarda bir anda popüler hale gelebiliyor. Bu hızı her zaman tek başına yakalamazsınız, zor olabileceği gibi çok avantajlı da olmayabilir. Pazara ilişkin bilgileriniz yeterli değildir, finansman konusunda sıkıntınız vardır, teknik konularda yardıma ihtiyacınız vardır, bizden daha büyük rakiplerimiz ile aynı pazarda olmaktan çekiniyorsunuzdur… vb. Bu durumda sizinle beraber hareket edecek başka firmalara ihtiyaç duyabiliriz

İşte Ortak Girişim’in önemi burada ortaya çıkar.

Ortak Girişim; potansiyelinizi başka firmalarla birleştirerek ekonomik atılımlar yapmanız şeklinde özetlenebilir. Özellikle yabancı piyasalara açılmak isteyenler için Ortak Girişim hızlı ve etkin bir yol olarak gözükmektedir. Aşağıda sıralananlardan bazıları sizin de kafanıza takılıyorsa iş planlarınıza Ortak Girişim’i eklemek faydalı olabilir.

• Yeni bir pazara girmek istiyorsunuz

• Teknik desteğe ihtiyacınız var.

• Yerel firmaların hukuki/ticari avantajlarını ve/veya deneyimlerini edinmek istiyorsunuz.

• Kaynağı veya riski paylaşmak istiyorsunuz.

Ortak girişim yapısı

Öncelikle şunu belirtmeli ki ortaklığa gireceğiniz firma ile hukuken de finansal olarak da birbirinizden tamamen bağımsız olmaya devam edersiniz. Bambaşka üçüncü bir firma kurabilirsiniz ve bu yeni firmayı kurarken imzalayacağınız sözleşme hayati öneme sahiptir. Kanaatimce her sözleşmede olduğu gibi bu sözleşmede de çok net olmak gereklidir. Herkesin katacağı değerler açıkça belirtilmelidir. Ortağınızla aynı hedefte olmanız, rotanızın ortak olması, birbirinizden beklentilerinizin kesinleşmiş olması muhtemel pek çok sorunu daha ortaya çıkmadan bertaraf eder ve ortaklığın başarılı olmasını sağlar.

Ticaret hayatı cesaret olmadan ya hiç başlamaz ya da kısıtlı kalır. Birlikte hareket etmek çoğunlukla bize avantaj sağlar yeter ki yola çıktığımızda hedefimizin bir olduğunu bilelim ve birlikteliğin şartlarını iyi belirleyelim. Paulo Coelho’nun dediği gibi “Tekne limanda güvendedir. Ama teknenin amacı bu değildir.”

Aklınıza gelebilecek herhangi bir soru / sorularınız için, bize ulaşın